Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (16)
- (10)
- (30)
- (7)
- (88)
- (21)
- (25)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (8)
- (58)
- (42)
- (23)
- (5)
- (58)
- (7)
- (45)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (102)
- (16)
- (110)
- (1)
- (44)
- (12)
- (2)
- (2)
- (16)
- (7)
- (7)
- (39)
- (15)
- (39)
- (59)
- (1)
- (2)
- (13)
- (11)
- (1)
- (91)
- (10)
- (59)
- (23)
- (12)
- (14)
- (48)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (23)
- (1)
- (1)
- (134)
- (11)
- (1)
- (4)
- (4)
- (214)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (7)
- (301)
- (13)
- (10)
- (15)
- (6)
- (185)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (24)
- (4)
- (12)
- (9)
- (2)
- (12)
- (11)
- (3)
- (9)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (7)
- (5)
Filtered Search Results
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Gel Loading Syringes, 10uL
Syringes are designed to work for multiplex DNA sequencing applications
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Designed to work for multiplex DNA sequencing applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Max. Pressure | 1000 psi |
Hamilton™ Threaded Plunger 1700 and 1000 Series Gastight™ Syringes
For applications requiring extremely precise plunger movement or minute fluid manipulation
| Product Type | Gastight Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Designed for applications requiring extremely precise plunger movement or minute fluid manipulation, allow easy connection of Kel-F hub needles, Kel-F hub PTFE tubing and 0.25 O.D. x 0.12 in. I.D. Tygon™ or rubber tubing |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for despensing both liquids and gases |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 7.75 mm |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Diameter (English) Outer | 0.305 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
Hamilton™ Constant Rate-700 HPLC Syringes & Replacement Parts
Syringes are designed to delive reasy, reproducible injection of liquid samples into an injector on HPLC instrumentation. The CR-700 standardizes three major variables: sample volume, rate of injection, and depth of needle penetration. Even when operated by different technicians, the CR-700 provides reproducibility of +1% of the total syringe volume in routine procedures.
| For Use With (Equipment) | HPLC Injection Valves |
|---|---|
| Needle Point Style | Blunt |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 7000 Series Gastight™ and Microliter™ Digital Syringes: KH Termination
Easily achieves precision up to 0.5% while dispensing volumes from 500μL down to 50nL
| Length (Metric) | 70 mm |
|---|---|
| Length (English) | 2.75 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analytical instrument calibration (AA/ICP, GC, HPLC) , prepare standards and spike samples, eliminates parallax errors by providing a digital readout on its integrated LCD screen and also used for pipetting and HPLC injections |
| Max. Pressure | 6000 psi |
| Diameter (Metric) Outer | 7.82 mm |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.3 in. |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
Hamilton™ 700 7000/1700 1000 Series Microliter™/Gastight™: RN Termination
Syringes have built-in Chaney Adapters
Hamilton™ 700/700 Microliter™: RN Termination
Syringes have a built-in syringe guide, designed to prevent the plunger from bending and pulling out of the syringe
Restek™ Hamilton™ Micro-Volume Positive Displacement Syringe, 2.0μL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Use these syringes for accurate, high precision injections. Restek™ Hamilton™ Micro-Volume Positive Displacement Syringes are designed to contain the sample in the needle with full plunger displacement, ensuring no dead volume.
Hamilton™ Microliter 700 Cemented Autosampler Syringes, Model 75 N
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
Restek™ Replacement Valve for SGE Gas-Tight Syringes Fitted with Removable Needle Valve
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For gas-tight syringes with shut-off valves.
Hamilton™ 1800 Series Gastight™ Fixed-Needle Syringes
Reinforced plunger version of the 1700 series syringes is ideal for dispensing volumes from 1 μL up to 500 μL.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1/Pk. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Dispensing volumes from 1μL up to 500μL |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Type | Gastight, Cemented Needle |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | 2 |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Restek™ Presents SGE Gas-Tight Syringes for Agilent 7673/7683/6850
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 6850 Autosampler |
|---|---|
| Product Type | SGE Gas-Tight Syringes for Agilent Autosamplers |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.6 in. |
Hamilton™ Microliter 700 Cemented Autosampler Syringes, Model 1701 N
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
Hamilton™ 600 Microliter Syringes, No Needle Included
The 600 series syringes are a half stroke version of the original 700 series syringes. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.25 μL up to 5 μL. The 600 series is often used in applications that require one handed operation because of the short stroke length and the reinforced plunger.
| Needle Gauge | 22s G |
|---|